Prenumeration
Vi har nu tagit ett stort kliv mot att förverkliga den vission som vi ända sedan bolagets grundande har haft som målsättning att förverkliga: att nyttja vår patenterade teknologiplattform för distribution av läkemedel. På bara några månader har vi lyckats visa att:
- Produktionsteknologin fungerar för distribution av läkemedel
- Frisläppningen av partiklar sker enligt en fördelaktig kurva med ett snabbt tillslag följt av en “slow release”, det vill säga avgivning i mindre mängd över längre tid
- Den testade läkemedelsmolekylen absorberas i den simulerade näsan till stor del via luktbulben och de övre luftvägarna.
Sammantaget stärker de positiva resultaten vår hypotes att vår teknologiplattform lämpar sig väl för avgivande av läkemedel och ger oss starkt självförtroende när vi nu förbereder oss för kommande steg i utvecklingen och kommersialiseringen av NOSA Drug Delivery. Nästa steg är att upprepa de positiva testerna med fler läkemedel för att tydligare förstå inom vilka gränser vi klarar av att operera.
Den unika leveransplattformen som vår teknologi möjliggör, bygger på att vi blandar in läkemedel i plast, där vi sedan på ett kontrollerat sätt kan frige substansen i gasform vid inandning genom näsan. Detta medför i sin tur att de små läkemedelsmolekylerna på ett enkelt sätt kan tas upp via luktbulben, vilket är den enda kända platsen i kroppen där en direkt effekt mot hjärnan kan ske, genom att passera blod-hjärn-barriären.
Att avge läkemedel direkt mot hjärnan är mycket intressant då det både öppnar upp för behandling av sjukdomar kopplade till det centrala nervsystemet såsom Parkinson, Alzheimers och MS, men även för direkt verkan mot hjärnan, såsom exempelvis hormoner eller behandling av hjärntumörer. Det finns även flertalet sjukdomstillstånd som potentiellt skulle kunna vara intressanta att behandla med vår plattform, såsom exempelvis smärta, beroende eller migrän. Samtliga dessa tillstånd kan vara fördelaktigt behandlade genom en både snabb och långvarig dos, vilket vår leveransmetod är väl anpassad för.
Sedan vi säkrade finansiering för NOSA drug delivery i december 2023 har vi nu de finansiella muskler som krävs för att göra de nödvändiga investeringar i produktionskapabiliteter, tillstånd och certifieringar, samt den kliniska studie vi avser genomföra. Den studie vi genomför är en fas 1-studie som syftar till att visa att a) behandling via vår plattform är säker och b) vilken dos som är lämplig. En sådan studie tar inte mer än ett drygt år. Studien ämnas sedan publiceras för att visa för läkemedelsbolag runt om i världen att vår teknik är beprövad och säker.
Detta nya affärsben innebär att vi blir en leverantör av en leveransplattform för läkemedel, där läkemedelsbolag kan välja att leverera sin substans via vår plattform. Om ett läkemedel skall distribueras i en ny leveransmetod krävs i regel inte några fler fas-studier, men om ett läkemedelsbolag ändå väljer att göra sådana studier, så bekostar de dessa själva.
Vi ser framför oss en utvecklingsperiod på ca 2-3 år för NOSA drug delivery fram tills att leveransplattformen är redo att kommersialiseras. Genom att öppna upp för flera läkemedelsbolag att arbeta med vår lösning ser vi även en potential till kraftigt ökad försäljningstillväxt den dagen en produkt lanseras på marknaden. Då varje läkemedelsbolag i regel har väsentligt mycket större sälj- och marknadsresurser än oss blir det ett effektivt sätt att skala vår affärsmodell.